2016 Season Prizes

Top Anglers - North American Regions

First Place Overall Points - Hobie Mirage Inflatable Single Kayak i11s - Tyler Murray (Ravyak), Alberta Anglers, member since 2014

Second Place Overall Points - Hobie Catch Bag - John McKroid Jr. JMckriod), Kayakeros, member since 2015

Third Place Overall Points - Hobie H-Crate - Mike Lowe (Turtle64), Blacksheepshead Squadron Z, member since 2014

Fourth Place Overall Points - Hobie Inflatable PFD - Gene Kenney (Elkfish), Last Cast My A.., member since 2012

Top Angler - International Regions

First Place Overall Points - Prize Pack $100 USD value (Visor, shirts, koozies, and more!) - Leo Luiten (Leo), The Dutchies, member since 2013

Top Angler - Kayak Man Points

First Place Angler - Pelican Enforcer 120X Angler - John McKroid Jr. (JMckroid), Kayakeros, member since 2015

Kayak Man Points Raffle

7655 Raffle Tickets Distributed to 270 Anglers, 10 Raffle Prizes Awarded (1 Pelican Enforcer, 9 prize packs ~100 USD retail value)

Pelican Enforcer 120x Angler - Larry Newman (yaknfool), Ship of Fools

Prize Pack Winners

  1. Rick Flanders (12 Points), KFA-NY Fleet 3
  2. Noah Heck (Smallies_R_Us), Plastic Mafia
  3. Wes Kyle (Hobie slayer), Alberta Anglers
  4. Joseph Benevena (Pedal Pirate), Nacho Fish
  5. Matt Embree (Skinny Dipper), Yak Outlaws
  6. Curtis Jensen (Kayak Curtis), ReelEmln
  7. Jantzen Miller (Flounder Guru), Anglers Elite
  8. Roger Brown (Roger B), FishOn!
  9. Adam Castle (King Castle), FishOn!

$100 SeaDek gift cards!

  1. William Ragulsky
  2. Bob Dainton
  3. Timothy Taramelli
  4. Jonathan Grady
  5. John McKroid Jr.

$250 Power Pole gift card - Andrew Imes from Team Blacksheepshead Squadron Z!

Top Teams - North America

Each team member in the top all water team by region received a prize pack ~20 USD retail value

FishOn! | South-Central Jamie Mowrey(Lusca) Adam Castle(King Castle) Roger Brown(Roger B) Deric Miller(Pelican) Tim Payne(tpaynephoto)

Kayakeros | South-East John McKroid Jr.(JMckriod) Joe Blazejack (JgBlazejack) Max Lichtig(Joseph) Brandon Nodal(Cannible) Jason Broach(jbro)

OutFront Anglers | North-East Christopher Baggott(LastResort) Jon Iantosca(Jon I) Mike DeMarco(Topwater21) andrew recio(fishtard) Alex Baggott(Alex B)

Pacific Outfitters | South-West Scott Keller(The Kraken) Kyle Monte (Midwest) Jef Brewer(One F) William Wirt(Sarge)

IdaHobie YakMasters | North-West Kyle Zemke(smilinkayaker) Tom Monahan(Tombonian) Jeremy Miller(idayakinangler) Ed Elefante(Elefantdude) Ryan Palmer(Avidfisherandhunter)

Bass Whackers | North-Central Craig Hefner(Battle Hardened) Capt. Lucian Gizel(Lucian) Nancy Sarver(nancysarver) Paul Biediger(fireman) Steve Frasard(sfrasard)

Alberta Anglers | Canada Tyler Murray(Ravyak) Wes Kyle(Hobie slayer) Daniel Bourdages(albertan-yaker) Blake Frost(ineptflux) Curtis Volovich(Curtisv)

Blacksheepshead Squadron Z | Mid-Atlantic Mike Lowe(Turtle64) Roof Phillip(Fireyakker) Andrew Imes(Bronco68) Mike Eady(yakforta) Johnny Wigfall(phonix1 )

Top Teams - International

Each team member in the top all water team by region received free registration for the 2017 Kayak Wars season

Caribbean Xtreme Kayak Anglers | Caribbean carlos negron(carlosemanuel) Miguel Vázquez (Salty_Mike) Confesor Barbosa(Junito)

The Dutchies | Europe Leo Luijten(Leo) Martin Kleij(martinkleij) Ronald Traas(jakbass)